Pvc Zemin Kaplama

Pvc zemin kaplama üç ana başlık altında anlatılabilir ancak öncelikle pvc nedir bunun açıklamasını yapalım. Pvc, termoplastik bir polimerdir bu demek oluyor ki esnek ve sert bir yapıyı bünyesinde bulunduruyor ve zemine bu özellikte bir koruma sağlıyor. Kimya endüstrisinde çok değerli bir üründür. Pvc zemin kaplama üç seçeneği şunlardır: homojen, heterojen ve linolyum.

 

Homojen
 

Homojen pvc özellikle hastanelerde, sağlık merkezlerinde, restoranlarda, okul, ofis gibi merkezlerde kullanılır. Bu mekanlarda kullanımının en önemli nedeni homojen pvc sisteminin antibakteriyel olmasıdır. Bu gibi mekanlarda özellikle hastaneler bakteri girişinin özellikle engellenmesi gereken yerlerdir. Okullarda da genellikle temizlik ve bakımının kolay olması sebebiyle kullanılır. Cila gerektirmeyen yapısı mekan içi konfor sağlar ve mekana görsellik katar.

 

Heterojen 
 

Heterojen pvc kaplama sistemi de diğer sistemde olduğu gibi antibakteriyel yapıdadır yapısı gereği zemin içi katmanlar oluşur bu katmanlardan en önemlisi en üst katmandır bu katmanın aşınmaya karşı dirençli olması gerekir bu yüzden üst katmanda kullanılacak malzenin özel üretim olması gerekir. Kullanımı, bakımı ve temizlenmesi kolaydır.

 

Linolyum 
 

Linolyum pvc zemin kaplama sistemlerinde ilk akla gelen ürün niteliğindedir. Dünya genelinde kullanımı her geçen gün yaygınlaşan ve yaygınlaşmaya da devam eden bu ürün birçok dev firmanın üretiminde özen gösterdiği bir üründür. Temizlik, bakım, hijyen, dayanıklılık, ekonomiklik gibi birçok konuda öncü bir pvc kaplama sistemidir.